W niedzielę, 24 stycznia, zakończyliśmy wspólny post! Mogłoby się wydawać dziwne, że nie pościmy w trakcie Wielkiego Postu, który zaczyna się już 10 lutego. Nie chodzi jednak o zmianę zwyczajów, ale o wspólne poszukiwanie woli Bożej dla naszej wspólnoty i osobiście, dla życia każdego z nas. Dlatego od 3 stycznia przez 21 dni pościliśmy. Bo wiemy, że potrzebujemy czasu szukania Boga, szukania Ducha Świętego. Potrzebujemy napełnienia Nim, wypełnienia całego naszego życia, wszystkich dobrych dzieł, których się podejmujemy, światła, odwagi i mocy. Potrzebujemy Ducha Świętego w naszych rodzinach, w naszym mieście, w naszym kraju.

Zanim Jezus Chrystus rozpoczął swoją służbę na ziemi wyszedł na pustynię – aby pościć, stawić czoło pokusie. Post dał mu niesamowitą siłę, możliwość pełniejszego i lepszego zbliżenia się do Boga. Potem pełen Ducha Świętego powrócił, aby rozpocząć swoją służbę. Wiemy, uczniowie Jezusa również pościli. Już od starożytności post był i nadal jest jedną z ważniejszych dyscyplin życia duchowego. Oczyszcza umysł, uwrażliwia na Boży głos, bierze ciało w karby.

A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.

Rz 12, 1-2

Widzimy bardzo dobre owoce tego, co wydarzyło się w trakcie postów w poprzednich latach – to zawsze był niesamowity czas wzrostu i napełnienia się Bogiem. Zeszły rok był szczególny – rozpoczęliśmy post razem z innymi wspólnotami: Metanoią z Jaworznej, Chefsibą z Ursynowa, Głosem na Pustyni z Krakowa, oraz Głosem Pana ze Skierniewic. Każda wspólnota pościła według swojej formuły. W tym roku 13 wspólnot stanęło razem, aby szukać Pana! Było mnóstwo zachęty wersetami z Pisma i wsparcia w trudnym czasie odmawiania sobie wielu przyjemności, głównie związanych z jedzeniem. Ale Duch Święty działał, uzdrawiał serca, dokopywał się do rzeczy zapomnianych i dał siłę na nowe.

Dobrego roku!

© 2015 Wspólnota Modlitewno-Ewangelizacyjna Abba
Znajdź nas na: